Kju-ar kodovi potiskuju keš i u BiH

Bez autora
Mar 06 2025

Da polako, ali sigurno, instant plaćanje potiskuje upotrebu gotovine i kartica i u BiH potvrđuje podatak da sve više stanovnika račune plaća skeniranjem kju-ar koda, koji, prema riječima stručnjaka, ima mnogo prednosti, uključujući jednostavnost korišćenja i bezbjednost.

Instant plaćanje u BiH je moguće već neko vrijeme, a sve što je, uz određenu svotu novca na računu, potrebno je mobilna aplikacija. Na početnom ekranu je opcija IPS skeniraj, a kada je kju-ar kod, na primjer, sa računa očitan, novac će biti na računu primaoca za svega nekoliko sekundi.

Jedna od takvih mobilnih aplikacija je i "lova", koju izdaje banjalučka kompanija "Dig Digital Money Transfer". Direktor ove kompanije, koja trenutno ima 35.000 korisnika, Boris Majstorović kazao je za "Glas" da su aplikacije za plaćanje kju-ar kodom sve popularnije te da se pored širenja na svjetskom tržištu njihova primjena sve češće može se vidjeti i kod nas.

- Kju-ar kodovi su odlično sredstvo za plaćanje kod malih i mikropreduzeća, kao što su frizerski saloni, pekare, kiosci i druge radnje. Ovaj način plaćanja puno je brži od klasičnog - kazao je Majstorović, dodajući da trenutno imaju ugovor sa više od 140 trgovaca u BiH.

S obzirom na to da Srpska već ima Zakon o elektronskom novcu, Majstorović kaže da su u procesu dobijanja licence, koja će, kako očekuje, uticati da trgovci steknu povjerenje i masovnije se odluče na ovaj način poslovanja.

- Takođe, zbog nove fiskalizacije imamo u planu i projekat gdje bismo mogli omogućiti plaćanje putem NFC tehnologije, prislanjajući mobilni telefon fiskalnoj kasi - rekao je Majstorović.

Dodao je da se trenutno koriste postojeći kju-ar kodovi e-računa, koji se razlikuje od subjekta do subjekta, što dosta otežava samu integraciju, zbog čega sa nestrpljenjem iščekuju standardizaciju kju-ar koda na nivou cijele BiH.

Kako su istakli u Centralnoj banci BiH uvođenje jedinstvenog standarda kju-ar koda planirano je u skoroj budućnosti.

- To će uz inovativan platni sistem za instant plaćanja na čijem uvođenju aktivno radimo, kao jednom od strateških prioriteta u periodu od 2025. do 2027. stvoriti novu vrijednost, odnosno dati novu dimenziju kod plaćanja i biti zamajac rasta inkluzije i rasta bezgotovinskih plaćanja u BiH - istakli su u Centralnoj banci BiH.

Dodali su da plaćanje kju-ar kodom u osnovi omogućava da se vrši kreditni transfer, tačnije da nalogodavac u potpunosti upravlja podacima, kako ličnim, tako i o samoj transakciji.

- Takođe plaćanje putem interneta koje se inicira upotrebom tehnologije kju-ar koda omogućava da, za razliku od kartičnih plaćanja, korisnik ne ostavlja podatke koji bi mogli biti zloupotrijebljeni, primjera radi broj kartice, sigurnosni kod kartice i slično. Na taj način je podignut nivo zadovoljstva i sigurnosti kupca kod plaćanja - naglasili su u Centralnoj banci.

Elektronsko bankarstvo

Prema podacima Centralne banke BiH evidentan je rast udjela broja i vrijednosti transakcija elektronskog bankarstva.

- U 2024. godini je zabilježen rast broja transakcija iniciranih kanalima mobilnog bankarstva od 22 odsto u odnosu na godinu ranije, što predstavlja nastavak pozitivnog trenda - istakli su u Centralnoj banci.

Dodali su da je, takođe, primjetan trend rasta broja klijenata banaka sa ugovorenom uslugom elektronskog bankarstva, ali i dalje dvije trećine klijenata sa ovom ugovorenom uslugom ne koriste ove usluge.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik